Създаването на общност е важен процес, който може да насърчи връзките между хората и обменянето на информация и опит. Най-често общности се създават от брандове или групи хора, чиито интереси са насочени към определена тема. По този начин се насърчава споделянето на добри практики, а това позволява на всеки член да продължи да се развива не само личностно, но и професионално.
В тази статия ще разгледаме някои стъпки и принципи, които могат да ви помогнат да създадете успешна общност.
Цели и ценности на общността
Първата стъпка при създаването на общност е да си зададете въпроси: Защо искате да създадете общност? Какви са целите и ценностите ѝ? Общността може да бъде насочена към споделянето на общи интереси и вълнуващи за всички факти или знания, решаване на конкретен проблем, подкрепа на членовете или просто социално взаимодействие между различни хора, които иначе биха се събрали трудно на едно място.
Целева аудитория
След като сте определили целите и ценностите на общността, трябва да разберете към кого е насочена тя. За да си помогнете с идентифицирането на аудитория, може да приложите следното упражнение. Опишете идеалния човек, който си представяте като член на вашата общност. След като отбележите неговите личностни и професионални качества, това ще ви даде отправна точка, за да потърсите местата, където са тези хора – онлайн групи, конференции, събития и др.
Комуникационна стратегия
За да привлечете членове към вашата общност, трябва да създадете ефективна комуникационна стратегия. Това може да включва създаване на уебсайт, социални профили, брошури и други материали за привличане на вниманието на хората. Важно е съобщението ви да бъде ясно и привлекателно. Изграждането на общност става с бавни темпове, затова не се впускайте още от началото в измислянето на големи и времеотнемащи комуникационни инструменти. Започнете от онези хора, които вече познават вашия бранд.
Платформа за взаимодействие
За да подкрепите взаимодействието между членовете на общността, е нужно да им предоставите и подходяща платформа. Това може да бъде форум, група в социални медии, чат група или друг инструмент за комуникация. Важно е платформата да бъде лесна за използване и да предоставя възможности за споделяне на информация и опит. В крайна сметка, това е и вашата цел – да насърчите разговорите между членовете.
Активност
За да поддържате общността жива и активна, е важно да я управлявате и да я стимулирате към участие. Организирайте събития, дискусии, състезания или други активности, които да привличат членовете на общността. Също така, бъдете активни в комуникацията си с членовете и отговаряйте на техните въпроси и нужди.
Разнообразие
Общността трябва да бъде отворена за включване на нови членове, които споделят ценностите и целите ѝ. Не допускайте дискриминация под никаква форма. Поощрявайте диалога и обмена на идеи между различните членове на общността.
Оценявайте и подобрявайте
Постоянното оценяване на успеха на общността ви и събирането на обратна връзка от членовете ѝ са важни за нейното развитие. Анализирайте какво работи и какво не работи, и внесете корекции и подобрения според нуждите. Вслушвайте се в предложенията, които членовете дават. Те са там, защото искат да участват в споделянето на опит и знания, съответно мотивацията им общността да се подобрява е голяма.
Създаването на общност може да бъде изключително полезен процес за вас и вашия бранд, който ви позволява да създадете връзки, обменяте опит и идеи, и да работите за постигането на общи цели. Следвайки тези стъпки и принципи, можете да създадете успешна общност, която да има положителен принос за всички нейни членове.