Z е поколението, родено между 1997 г. и 2012 г. и израснало с интернет, социалните мрежи и технологичните иновации. Все повече от тях стават част от работната сила, а това налага промени в начина, по който те биват привличани и в последствие интегрирани в културата на компаниите, независимо дали е стартъп или голяма организация.
Ето няколко начина, които ще ви помогнат да достигнете до тези таланти и да ги включите във вашата работна сила.
Дигитална ангажираност
Z е поколение, което цени автентичността и интерактивността. За да ги привлечете за своя стартъп, е хубаво да се насочите към развитие на различни дигитални стратегии – онлайн присъствие и продажби, профили в социални мрежи и др. Използването на каналите за дигитална комуникация, подкрепено с креативно и вдъхновяващо съдържание, може да бъде ключов инструмент за привличането на млади таланти
Гъвкавост на работното място
Всеки човек цени възможността да има плаващо работно време, но за Gen Z това е един от ключовите моменти при избор на работодател. Стартъпите спадат в категорията на гъвкавите работодатели поради структурата си или липсата на такава, както и по-голямата свобода на действие, която предоставят. И все пак е добре да помислите какви са вариантите за работа от различни места, освен офиса, които дава вашият стартъп, за да прецените дали има възможност за подобрение . Някои от тези възможности са работа от вкъщи, гъвкаво работно време, изцяло дистанционна работа и др.
Инвестиране в образование и развитие
Поколението Z е израснало със смартфони и е свикнало да бъде заобиколено от различни приложения и софтуерни програми, които използва. Като стартъп може да се фокусирате върху възможности за обучение и развитие, които да бъдат по-дигитализирани, например чрез онлайн платформи и инструменти. Това е допълнителен фактор за привличане и задържане, който ще направи впечатление на дигиталното поколение Z. Инвестирането в образователни програми и обучения, свързани с индустрията, ще задълбочи ангажираността и ще поддържа талантите винаги в крак с иновациите.
Активно участие в обществени и социални проблеми
Това поколение е силно ангажирано с различни обществени и социални казуси. Като стартъп може да помислите в посока подкрепа на инициативи, които са насочени към равноправие, екосъобразност и др. Тази ангажираност на стартъпа ще даде на младите таланти възможност да се чувстват социално значими и променящи средата около себе си, като в същото време повишава удовлетвореността им от работата и чувството на принадлежност към стартъпа ви.
Изграждане на лични връзки и менторство
Създаването на система за менторство и подкрепа може да бъде отличен начин да се насърчи личното и професионално развитие на поколението Z. Въвеждането на програми, които насърчават личния и професионалния растеж, може да направи вашия стартъп по-привлекателен за младите таланти.
Обогатяването на културата в стартъп компаниите, която приветства и цени уникалните характеристики на поколението Z, е от ключово значение за бъдещия успех на бизнеса. Интегрирането на тези таланти изисква отвореност към иновации и непрекъснато адаптиране към изменящите се предпочитания и ценности на тези млади таланти.